Najczęściej zadawane pytania

 

Jak wybrać dobrą tablicę ?

Wybierając tablicę musimy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów:

 • Rozmiar i format
  Podstawową różnicą, która różni tablice między sobą, to oczywiście ich rozmiar. Jeśli ma być ona często przenoszona, czy to między salami na uczelni czy jako dodatek do szkoleń w terenie, wtedy siłą rzeczy musi być mała. Ważnym dodatkiem są wtedy akcesoria. Jeśli natomiast tablica ma być przyczepiona na stałe, jest sens zamówić tablicę o większych rozmiarach. W kwestii formatu możemy wyróżnić dwa: 4:3 i 16:9 czyli dokładnie takie w jakich występują wszystkie dostępne projektory.
 • Powierzchnia tablicy
  Mamy 2 rodzaje tablic: ceramiczną i poliestrową. różnią się między sobą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W tym przypadku najbardziej podatna na różnego typu działania jest tablica dotykowa, która ze względu na swoją specyfikę nie może być pokryta żadną sztywną warstwą ochronną. Poza tym należy pamiętać o tym, że prócz trybu aktywnego, czyli z użyciem komputera i projektora, tablicę można używać również w trybie pasywnym i wtedy nie różni się od zwykłej sucho ścieralnej.
 • Sposób komunikacji
  Wszystkie tablice łączy się z komputerem za pośrednictwem popularnego złącza USB. Za jego pośrednictwem przeprowadzana jest kalibracja, a potem wymiana danych. W niektórych przypadkach, do tablic można również zamówić moduł bezprzewodowy. Dzięki technologii Wifi mamy możliwość rozpocząć współpracę z tablicą np. z laptopa. Pozwala to na szybkie rozpoczęcie prezentacji praktycznie „z marszu’.
 • Oprogramowanie
  Oprogramowanie do naszych tablic można znaleźć u nas na stronie: link

 

Jak dobrać projektor do pomieszczenia ?

Czy mamy wpływ na natężenie światła w pomieszczeniu?

 • Zalecane jest, aby używać projektorów w całkowicie zaciemnionych pomieszczeniach. Wtedy bowiem uzyskamy pełnię wrażeń z oglądanego obrazu. Jednak nie zawsze mamy możliwość pracy w pełni zaciemnionym pomiszczeniu. 
 • Zasada jest prosta – im więcej światła w pomieszczeniu, tym wyższy parametr jasności projektora musimy wybrać.

Ile osób będzie w pokoju

 • Im więcej osób będzie w pomieszczeniu, tym obraz powinien być większy. W przypadku projektora nie ma z tym problemu. Wystarczy umieścić go w większej odległości od ekranu. Trzeba jednak pamiętać, że im dalej ustawimy projektor względem ekranu, tym światło będzie bardziej rozproszone, a jasność obrazu mniejsza.

Jaki jest cel projekcji

 • Nie można stosować zasady, że im większa jasność projektora, to przy każdym typie projekcji jest lepiej. Wyświetlanie tekstu, wykresów oraz różnych innych materiałów z komputera wymaga sporej jasności, gdyż musimy być w stanie dostrzec szczegóły lub przeczytać tekst. Tego typu prezentacje wymagają także odpowiedniej ilości dodatkowego światła w pomieszczeniu, aby możliwe było robienie notatek lub prowadzenie dyskusji. W takim przypadku należy wybrać jasny projektor.
 • Natomiast oglądanie filmów bądź telewizji w zaciszu domowym nie wymaga jasnego projektora. Należy pamiętać, że zbyt jasny projektor, używany w ciemnym pomieszczeniu, spowoduje, iż kontrast obrazu będzie mniejszy i przy dłuższym oglądaniu np. transmisji maczu w telewizji - Państwa oczy będą się męczyły.

Jeśli już wszystkie powyższe czynniki wzięliśmy pod uwagę, możemy zdecydować, jaki poziom jasności będzie wskazany dla naszego urządzenia.

 

Jak skalibrować tablicę

Aby skalibrować tablicę naciśnij klawisz kalibracji (calibrate) na pasku skrótu tablicy interaktywnej.

 

Jak podłączyć zestaw do komputera

Aby podłączyć zestaw interaktywny do komputera podłącz przewód USB tablicy interaktywnej do portu USB oraz przewód Video (HDMI/VGA) do odpowiedniego portu w komputerze

 

Gdy dotykam tablicy nie ma żadnej reakcji

 • Sprawdzić podłączenie przewodu USB do komputera.
 • Sprawdzić czy dioda na tablicy interaktywnej świeci się na czerwono a gdy dotykamy tablicy zmienia kolor na niebieski

 

Dioda tablicy nie świeci

 • Sprawdzić podłączenie przewodu USB do komputera
 • Zmienić port USB w komputerze

 

Punkt dotyku nie pokrywa się z punktem na tablicy

Należy przeprowadzić proces kalibracji. Użyj klawisza kalibracji(calibrate) na pasku skrótu tablicy interaktywnej

 

Nie działają paski skrótów

 • Sprawdź czy aplikacja IDSerwer wykrywa tablicę interaktywną (ikonka w prawym dolnym roku świeci się na zielono)
 • Jeśli nie ma uruchomionej aplikacji IDTouch uruchom ją za pomocą skrótu na pulpicie.

 

Półka źle rozpoznaje podniesione pisaki

Pisaki dołączone do zestawu nie posiadają elementów elektronicznych, tablica rozpoznaje miejsce z którego pisak został podniesiony więc jeśli pisak został odłożony nieprawidłowo tablica rozpozna kolor umieszczony na półce interaktywnej natomiast kolor na pisaku jest tylko poglądowy.

 

Obraz na komputerze i tablicy różni się od siebie

Sprawdź ustawienia karty graficznej. Idealne ustawienie to duplikacja ekranu ewentualnie funkcja wyświetlaj tylko na drugim ekranie.

 

Nie działa projektor

 • Sprawdź czy świeci się kontrolka na projektorze.
 • Sprawdź podłączenie projektora do źródła zasilania
 • Sprawdź czy przewód HDMI/VGA jest prawidłowo podłączony

Biuro-Serwis
Leonarda 1
20-625 Lublin

pon. - pt.
08:00 - 17:00